Hayatın Ritmi Nedir? Ritim Hayati Midir?

Ritim düzen demektir. Türk Dil Kurumu da böyle tanımlar. Ritim deyince aklımıza genelde ilk önce kalp geliyor. Kalp sağlığı insan için hayati düzeyde önemlidir. Ritim de kalp sağlığı için önemlidir. Peki bu ritim sadece kalp için mi önemlidir?
Midenin sağlığı için yeme alışkanlığının bir düzeni, bir ritmi olmalıdır. Sağlıklı uyku için, uyuma uyanma saatlerinin ritmi…
Ritim sadece kalp gibi, nota gibi kısa aralıklarla tekrar eden şeyler için söz konusu değildir. Uyku da kendi içinde 1,5 saatlik ritimlerden oluşur. Mesela kış uykusuna yatan hayvanları düşünelim. 6 ay uyumak ritimdir. Bir insan 2 gün aralıksız uyursa acaba bir sorun mu var deriz. Bir ayı, kış uykusuna yattıktan 3 ay sonra uyansa niye erken uyandı deriz. Demek ki ritim, canlının doğasına uygunsa sağlıklıdır.
Nefes almak, yürümek, koşmak, göz kırpmak, araba kullanmak, yemek yapmak, bisiklete binmek, paten sürmek, dans etmek gibi pek çok davranışta bizim gördüğümüz görmediğimiz ritimler vardır.
Ritim sağlık göstergesidir. Aritim ise bozukluk… Kalp çarpıntısı sorundur, düzensiz yemek sorundur, düzensiz uyumak sorundur da, düzensiz ders çalışmak, düzensiz kitap okumak, düzensiz oyun oynamak sorun değil midir?
Öğrenmenin de ritim ve ahengi olmalıdır. Bizim davranışlarımız daha sonraki yapacaklarımızın habercisidir. Her akşam aynı saatte uyursanız nasıl daha sonra o saatte uykunuz geliyorsa; her gün aynı saatte kitap okursanız, ders çalışırsanız o saatte ders çalışma isteğiniz gelir. Beyniniz sizin ritminizi öğrenir, ona göre davranır ve sizi buna hazırlar.
Bunun delilleri çoktur. Mesela, ara sıra arkadaş çağırdıkça halı saha maçı yapan biri her hafta aynı saatte halı saha maçı yapan birisinden daha çok yorulur ve ertesi gün kasları ağrır. Kişi der ki, “ben hamlamışım”. Peki haftada bir spor yapmak spor değilse neden aynı saatte yapanın bir yeri ağrımaz? Çünkü beyni o haftalık ritme ayak uydurmak için, bedeni hazırlar.
Çocuklarımızın yeme, içme, diş fırçalama, ders çalışma, kitap okuma gibi alışkanlıklarını kazandırırken bunu günlük ve haftalık bir ritim içinde planlarsanız, çocukların bu davranışı kazanması konusunda beyni de onlara yardımcı olacaktır.
Eğitimciler için ritmin eğitim ve öğrenme için önemini de başka bir yazıda ele alacağız.
Her ne yapıyorsanız yapın, hayatınızın ritmi olsun, ritim sağlık göstergesidir ve çocuklar her şeyi ritimle öğrenirler.
OyuncakveKitap Ekibi
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll Up