ÇOCUKLAR KİTAPLARI KORKUYA NEDEN OLUR MU?

Çocuk edebiyatı/kitapları ve korku çok geniş bir konu. Bu yazıda sadece küçük bir kısmı ele alacağız.

Geçen hafta yaptığımız çocuk edebiyatı atölyesinde elime bir kitap geçti. Kitabın üzerinde bir ejderha ve karlı buzlu dağlar vardı.  Gayri ihtiyari dedim ki “bu kitap çok korkunç” o an da ‘sansürcü’ bilinçaltım ortaya çıkmıştı. Konumuz bu yöne kaydı ve fikrim tamamen değişti.

Şöyle ki biz korkularımızın çoğunu bebeklikten itibaren öğrenmeye başlıyoruz. Örneğin; anne babamız bize ‘mavi gözlü insanlar korkunçtur’ demiş olsaydı artık mavi insanlar bizim için birer korku unsuru olacaktı.  Çocuklara, bebeklikten itibaren bazı şeyleri normalleştirirsek ortada pek korku unsuru kalmamış olur. Burada seçici olmakta fayda var. Mesela benim örneğimdeki ejderha komik bir korkma biçimi 🙂

Eğer çocuk bebeklikten itibaren korunaklı büyüdüyse ona bir anda bak bundan korkmana gerek yok dersek aslında çocuğu tam da korkunun içine atmış olacağız.  Ben hatırlıyorum küçükken yanımızda cinli perili nine hikayeleri anlatılırdı. Bazılarımız korkardı, bazılarımız onun hayal ürünü olduğunu bilir ve kendini masalsı dünyaya bırakırdı. Velhasıl kelam eğer çocuk bebeklikten itibaren bir ebeveyn kontrolünde buna alıştırılsa bir problem yaşamaz. (Bu yazının bilimsel makalesi yolda, çıkınca sizlerle paylaşacağım)

 

Korkusuz Günler 🙂

İllüstrasyon: Kathrin Honesta

 

 

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll Up