Çocuğunuza Kitabı Sevdirmenin 12 Kolay Yolu

1. Okuyan anne babalar olun. Okuyan modeller olarak örnek olmak çocukta da“heves” yaratır.
2. Televizyon ve bilgisayarı çocuğunuz uyuduktan sonra açın. Bunlar yerine, çocuk uyanıkken birlikte kitap okuma saatleri düzenleyin.
3. Kitap almak için kitapçıya birlikte gidin. Kitap seçiminde çocuğunuzun isteklerini de göz önünde tutun. Çocuğunuzun kitapları uzun uzun incelemesine izin verin ve bu sürede sabırlı olun.
4. Kitaplarda yazanlar kadar resimlere de dikkat edin. Çocuklar yazıdan önce resimleri okurlar. Bu nedenle içerik kadar resimlerde de nitelik arayın. Resimler yazının görsel ifadesidir. Resim ve yazı ne kadar iyi eşleşmişse, çocuk da kitapla o kadar bütünleşir.
5. Grafik tasarım da nitelikli yazı ve resim kadar önemlidir. Kitapta kullanılan malzeme ve sayfa düzeninin özenli olmasına dikkat edin. Aksi takdirde çocuk kitaba ilgi göstermeyebilir.
6. Kitaplarda “iyi” kadar “kötü”nün de gösterilmesi gerekir. “İyi”lerin aşırı vurgulandığı, gereğinden fazla “öğretici, ders verici” kitaplardan kaçının. Aksi takdirde çocuk kendi doğrularını seçme becerisi kazanamaz.
7. Başka ülkelere ait kitaplar, çocuğun farklı kültürleri tanımasına, yeni bakış açıları kazanmasına yardım eder. Ancak bu kitapların iyi bir çeviriyle dilimize kazandırıldığından emin olun.
8. Kalıpların dışına çıkan ve yaratıcılığı besleyen sıra dışı öyküler, çocuğun hayata bakış açısını genişletir.
9. Kitabı yazan ve resimleyen isimlerin tanınıyor olması güvenilirlik açısından olumlu bir referanstır.
10. Her kitabın çocuğa bilgi ya da ders verme gibi bir zorunluluğu yoktur. Kitap, çocuğu eğlendirmek ve keyifli zaman geçirtmesini sağlamak için de okunur.
11. Çocuk edebiyatı da tıpkı resim, heykel veya müzik gibi bir sanat dalıdır. Çocuk kitabının “nasıl olması gerektiği” hakkında katı kurallar yoktur. Önemli olan kitabın çocuğun ilgisini çekmesi, ona farklı bakış açısı kazandırması ve haz vermesidir.
12. Kitabın dili çok önemlidir. Dilin düzgün ve akıcı kullanıldığından emin olun.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll Up